NLP ve Koçluk

Düşünmek, hissetmek ve bunlara göre davranmak, hepsi beynimiz tarafından düzenlenir. NLP size, pratik olarak uygulayabileceğiniz, nasıl davranmanız gerektiğini, kendinizle ve diğerleriyle nasıl iletişime geçebileceğinizi anlamanız için bazı araçlar sunacak. İnsan olarak; düşünme, hissetme ve bunları uygulama alışkanlığı olan yaratıklardır. B..

Atalet Hayallerinizin Mezarı Olmasın

Bir kişinin gerçekten “yapması gerektiğini” düşündüğü, niçin yapması gerektiğini bildiği, nasıl yapabileceğini öğrendiği, yapmayı istediği, yapabileceğine inandığı, yaparsa ne kazanacağını, yapmamakla ne kaybettiğini bildiği bir iş hakkında hiçbir şey yapmadan durması, atalet halinde olduğunu gösterir. İnsanların çoğunluğu aslında ha..

Editör'ün Seçtikleri

Sevgili okuyucularımız, Yeni bir yıla adım atarken yepyeni eğitimler yepyeni uygulamalar yepyeni çalışmalar için sabırsızlanmaktayız. Eğitim ve öğrenme süreci o kadar heyecan verici bir süreçtir ki bu süreç toprak olana kadar devam edecektir. Hazreti Mevlana’nın şu soruya verdiği cevap bize yol gösterici olmuştur hep.   Kişinin de..

Çocuklar ve Sevgi Dilleri

Onaylayıcı Kelimeler: Ebeveynler çocukları küçükken onaylayıcı kelimeleri çok sık kullanırlar. Onların kaşını gözünü överler, emeklerken yürürken destekleyici, özendirici laflar ederler. Ancak çocuğumuz büyüdükçe onaylayıcı kelimelerin yerini eleştirel kelimeler alır. Çocuğun yaptıklarından ziyade yapmadıklarına, başarılarından ziyade başarısızlıkl..

Atalet 1

Bir kişinin gerçekten “yapması gerektiğini” düşündüğü, niçin yapması gerektiğini bildiği, nasıl yapabileceğini öğrendiği, yapmayı istediği, yapabileceğine inandığı, yaparsa ne kazanacağını, yapmamakla ne kaybettiğini bildiği bir iş hakkında hiçbir şey yapmadan durması, atalet halinde olduğunu gösterir. İnsanların çoğunluğu aslında ha..

Doğru Öğrenme Stratejinizi Nasıl Belirleyebilirsiniz ?

Bir sınavda soru çözerken çoğunlukla kitap sayfalarının resmi ya da tahtaya çizilen şekiller mi aklınıza gelir yoksa o konuyu anlatan öğretmenin sesi / sizin konuyu çalışırken kendi kendinize yaptığınız sesli tekrarlar mı? Belki de aldığınız notlar, çıkardığınız özet bilgiler geliyordur aklınıza. Genel olarak hatırlama sürecinde resimler aklınız..

Profesyonel Öğrenci Olmak

Lise eğitimi, sadece ilköğretim ikinci kademeyi bitirenlere verilmiş bir haktır ve örneğin lise bitirmiş ya da üniversitede okuyan veyahut da üniversite mezunu bir kişi bu eğitimi alamaz. Liseyi daha önce okumuş birisi neden tekrar okumak istesin ki? Ancak yeniden imkân verilse, binlerce üniversite öğrencisi yeniden lise okumak, farklı liselerden m..

Nereye Gittiğini Bilmiyorsan Gittiğin Yerin Bir Önemi Yoktur ?

Hayat, tercihler silsilesinden oluşmuş bir süreçtir. Yaptıklarımız/yapmadıklarımız, yapabildiklerimiz/yapamadıklarımız hayatımız boyunca karşılaştığımız kavşaklarda tercih ettiğimiz yönleri, yolları belirler.  Hepimiz hayattan bir şeyler istiyoruz. Kim refah içinde sağlıkla yaşamak istediği gibi harcayıp istediği mekânlarda yaşamak istemez ..

Öğrenci Koçluğu Nedir ?

Öğrenci koçluğu ile öğrencinin düşünme sistemi olumlu yönde gelişir, öğrenci içsel kaynaklarını daha etkili ve verimli kullanmasını öğrenir. Koçunun rehberliğinde öğrenci, kendini daha iyi tanır, hedefini doğru olarak belirleyip bunu gerçekleştirmek yolunda adımlar atar.   Kötü öğrenci yoktur, sadece kendine ve öğrenme yeteneğine güvenmeyen ..

Daima Başka Bir Çözüm Mevcuttur

Üniversitede fizyoloji laboratuarındayız. Konumuzun adı: Şartlı Refleks. Laboratuar asistanımız şartlı refleksi tanımladı: Normalde bir davranışa karşı verilen tepkinin öğrenme yoluyla başka bir davranışa verilmesi durumu. Ama kimse asistanı dinlemiyor ki. Masanın üzerinde bir kafes var. Kafesin şeklini aşağıda görüyorsunuz. Kafesin beş tarafı kapa..

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!