Osmanlı Ekmeği

Evimin yakınında büyük bir süpermarket var. Toplu alışverişlerimin yanı sıra gündelik alışverişlerimi de oradan yapıyorum. Geçende hamur işleri reyonunun önünde ekmek seçmeye çalışırken, görevli hanımlardan biri burnuna kadar dizdiği ekmekler nedeniyle önünü güçlükle görmeye çalışarak yalpalaya yalpalaya geldi, önünde durduğum ayaklı metal ekmek se..

Bulgur Adam

“Ya! Ben bu yemeği yemeyeceğim!” “Bir tadına baksaydın önce be yavrum. Sonra karar verseydin yiyip yemeyeceğine” “Yemem ben bunu kusmuk gibi”   Önümde ızgara köfte ve bulgur pilavı duruyordu. Bulgur pilavının görüntüsü bana geçtiğimiz ay ağzımdan gelen mide içeriğimi hatırlatmıştı. Üstelik köfte de dâhil..

Gül, Dünya da Gülsün Sana!

İş yerinde iletişim sorunu yaşayan bir danışanım, iş arkadaşlarının kaba ve anlayışsız olmasından, sürekli olarak onun hakkında dedikodu etmelerinden yakınıyordu. İşinden memnunmuş sektör değiştirmeyi düşünmüyormuş, ancak bu iş yerinden ayrılmayı ciddi ciddi düşünmeye başlamış. Ona, "İş arkadaşlarının olumlu özelliklerini yazar mısınız?" ..

Karizma Sahibi Miyim ?

Şirketlerde yükselmek için karizma gerekli mi? Yoksa yükselenler mi daha karizmatik oluyor? Karizma ne demek?   Her zamanki gibi TDK’ya başvuralım: TDK, “etkileyicilik” olarak açıklıyor Fransızca kökenli bu sözcüğün anlamını. Ancak herkesin karizma anlayışı farklı. Herkes karizmatik bulduğu kişileri düşünüp, neden karizmati..

Sindirella Sendromu

Önce masalı hatırlayalım: Zavallı kız, babasının ölümünden sonra hain üvey annesi ve üvey kızkardeşleri ile hak etmediği koşullarda yaşamak zorunda kalır. Onu bu durumdan aslında sihirli güçleri olan bir peri kurtarır ve hayatının kalan kısmının değişmesini sağlayan süreci başlatır.   Masaldan anladığımız, Sindirella’nın yaşadığı kötü ..

Kişisel Gelişim & Sağlıklı Yaşam

Gelecek yıllar için neler planlıyorsun? Onları büyük bir sevinç, heyecan ve umut ile karşılamaya mı hazırlanıyorsun, yoksa beyaz teslim bayrağını daha şimdiden çektin ve yaşamının boşa gittiğine mi karar verdin? Bir yaşamöyküsünü yazmaya niyetlendiğinin fakat bunun yerine bir başkasını yazdığının, şimdi büyük bir üzüntüyle farkına mı varıyorsun? El..

Siz Hiç Hasta Oldunuz Mu ?

Bir yakınım, geçtiğimiz hafta ameliyat oldu. Ağır bir operasyondu bu nedenle de nekahet devresi uzun sürecek. Hareketleri çok kısıtlı, günlük alışkanlıklarından epeyce uzun bir süre uzak kalması lazım, sıkı bir diyet de cabası. Dedi ki bana: “Suyu rahat içebilmenin, canının istediğini yiyebilmenin, günlük ihtiyaçlarını giderebilmenin, başını ..

"Saydı"cılar ve "Rağmen"ciler

Çevrenizdeki başarılı olmamış insanlara bakınız.  Neden başarısız olduklarını nasıl da uzun uzadıya açıklıyorlar, değil mi? Peki, neden başarılı olanlar nasıl başarılı oldukları üzerine onlar kadar uzun konuşmuyorlar?   Başarısız insanlar başarısızlıklarının nedeni olarak kendileri dışındaki kişileri, olayları, etkenleri sorumlu tutar. ..

Mantıcı Fatma

On bir daireden oluşan çocukluğumun apartmanında herkes yıllardır temel komşusuydu. Kiracı bulunmayan bu apartmanda sakinler birbirinin sadece komşusu değil aynı zamanda arkadaşı, sırdaşı, her şeyiydi. Çocuklar ve babalar evden gittikten sonra anneler işe koyulur saat on civarında bütün işler bitmiş olur ve sıra günün olmazsa olmazına, sabah kahves..

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!