Siz Hiç Hasta Oldunuz Mu ?

Bir yakınım, geçtiğimiz hafta ameliyat oldu. Ağır bir operasyondu bu nedenle de nekahet devresi uzun sürecek. Hareketleri çok kısıtlı, günlük alışkanlıklarından epeyce uzun bir süre uzak kalması lazım, sıkı bir diyet de cabası. Dedi ki bana: “Suyu rahat içebilmenin, canının istediğini yiyebilmenin, günlük ihtiyaçlarını giderebilmenin, başını alıp istediğin yere gidebilmenin, rahat uyuyabilmenin... ne kadar önemli olduğunu anladım. Sağlığımız, soluduğumuz hava gibi, olmayınca eksikliğini hissediyoruz.”
 
“İnsanın her zaman sahip olduğunu sandığı sağlığının geçici de olsa bozulması; yaşam, kendisi, ilişkileri, sahip oldukları, kaçırdıkları, yapmak istedikleri konusunda tekrar düşünmesine neden oluyor. Anlıyorsun ki en yakınların bile olsa başkalarının yardımına ihtiyaç olmadan yaşamak ne güzel. Rahat nefes alabilmek ne güzel. Yatakta istediğin pozisyonda yatıp uyuyabilmek ne güzel. Bağırsaklarının çalışması, çişini gidip tuvalete yapabilmek, bunun için kimseden yardım almamak ne güzel…”
 
Rahmetli Vehbi Koç’un söyledikleri geldi aklıma: “Şimdi doğumdan itibaren hayatınızı düşünün. Doğmuşsunuz ve sağlıklısınız. Bunu 1 ile ifade edelim. Ardından güzel bir okulda eğitime başladınız. Bu 1’in sağ tarafına bir 0 koyalım. Şimdi elinizde var 10. Şimdi okulu bitirdiniz ve işe başladınız. Hayat sayınızın sağ tarafına bir 0 daha koyun. Sayınız şimdi oldu 100. Güzel bir hayat arkadaşı buldunuz ve mutlu bir evlilik yaptınız. Sayınız oldu 1000. Bu evlilikten güzel çocuklarınız oldu, sayınız oldu 10000.
“Hayat sayınız siz iyi ve güzel şeyler yaptıkça büyüyüp gidecektir. Yalnız dikkat ettiniz mi? Sağ tarafa gelen sıfırlar ne kadar çok olursa olsun, onları anlamlı kılan en baştaki 1’dir. Yani sağlığınız. Sağlığınız yoksa, bu kadar sıfırın hiçbir anlamı kalmaz.”
 
Sağlıklı olmanın çok kıymetli bir şey olduğu, hoyratça geçen gündelik hayat içerisinde zaman zaman hatırlanması gereken bir olgu. O zaman renkler daha parlak, yiyip içtikleriniz daha lezzetli, içiniz daha huzurlu, daha dingin, anlarınız daha keyifli olmaz mı? Sevdiklerinize daha yakın, daha hoşgörülü olacağınız gibi takıntılarınız çok daha az olacaktır.
 
An’ların kıymetini bilerek, bulunduğunuz an’a kendinizi bırakarak, sevdiklerinizle doyasıya zaman geçirmek ne güzel!
 
Artık yaşlanan anne ve babanızla, başka kente taşınan kardeşinizle, bu hayat telaşında akşam birkaç saat gördüğünüz eşinizle, büyüdüğü her ana tanıklık etmenin keyfiyle çocuğunuzla, arkadaşlarınızla, dostlarınızla… kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacak bir farkındalık yaratmak, sağlıklı olmanın kıymetini bilerek yaşamak.
 
Kendimize, hobilerimize, spora daha fazla zaman ayırmak, yediğimiz içtiğimize daha fazla dikkat etmek, gündelik hayhuya takılıp güzellikleri ertelememek…

Sağlıklı günleriniz olsun...

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!